18 סיבות לשתות תה קומבוצ'ה

התה המותסס הידוע כקומבוצ'ה הפך בשנים האחרונות לפופולרי בקרב חובבי מזון בריאות,

אבל בעצם הוא היה בסביבה במשך אלפי שנים.
מקורו בסין במאה השלישית לפני הספירה. משם עשה את דרכו לרוסיה, הודו, ויפן שבה הוא הפך למצרך בסיסי בקרב הלוחמים הסמוראים.
היום המשקה פופולרי גם בפולין, גרמניה, בולגריה, אינדונזיה ותרבויות רבות אחרות.

תה הקומבוצ'ה עשוי מתה ירוק, שחור או לבן. התה מותסס במשך שבוע עם סוכר ו"פטרייה" המורכבת מתערובת של חיידקים ושמרים ונקראת "SCOBY" – ראשי תיבות של "מושבה סימביוטית של חיידקים ושמרים".

kombucha

מכונה לעתים "פטריית התה", תה הקומבוצ'ה נקשר עם רשימה של יתרונות בריאותיים. זה משקה פרוביוטי עם חיידקים מועילים שתומכים במערכת החיסונית ובעיכול. הוא מכיל גם אנזימים, חומצות אמינו, נוגדי חמצון ופוליפנולים.

אבל הראיות המדעיות שתומכות בטענות הבריאות של תרבויות מסורתיות השותות את התה מעטות.
הסקירה המקיפה ביותר עד כה של מחקרים קליניים בנושא הקומבוצ'ה לא מצאה בה תועלות בריאותיות מוכחות.

למרות זאת, לאחרונה חוקרים מאוניברסיטת לטביה אספו 75 מחקרים המעידים על התכונות הבריאותיות של קומבוצ'ה. [1]

הנה 18 סיבות לשתות קומבוצ'ה:

1. דה-טוקסיפיקציה:
תה קומבוצ'ה מכיל כמויות ניכרות של חומצה גלוקורונית (glucuronic acid) הידועה כ"מנקת רעלים" מהגוף על ידי הקשרות לרעלים כמו תרופות ומזהמים סביבתיים,
והמרה שלהם לתרכובות שהגוף יכול להפריש. שתיית קומבוצ'ה עשויה גם לסייע במניעה של ספיגת רעלים סביבתיים.

2. נוגדי חמצון:

תה שחור וירוק מכילים נוגדי חמצון בשפע כולל הוויטמינים E, C, בטא קרוטן, וקרוטנואידים אחרים. תה גם מכיל פוליפנולים וחומרים אחרים עם יכולות נוגדות חמצון.
מסיבה זו שתיית קומבוצ'ה עשוייה לעזור במצבים של מחלות כרוניות הנגרמות על ידי לחץ חמצוני. [2]

3. אנרגיה:

קומבוצ'ה משפר את הספיגה של ברזל ממקור צמחי בזכות תכולה של חומצה לקטית, חומצה סוקינית וחומצה אצטית. [3,11] זה עוזר להעלאת רמות ההמוגלובין בדם, ומשפר את זרימת החמצן לרקמות.
קומבוצ'ה מכיל גם קפאין, תאופילין ותאוברומין להם אפקט מעורר.

4. חיסון:

סטרס חמצוני מדכא את המערכת החיסונית, אך קומבוצ'ה מכיל רמות גבוהות של ויטמין C שתומכות בה. הכח נוגד החמצון של התה גם מגן מפני נזק לתאים, מחלות דלקתיות, דיכוי חסינות, וגידולים.
קומבוצ'ה תורם לחיסוניות גם בגלל היותו תה פרוביוטי המכיל בקטריות חיוניות למערכת החיסונית.

5. בעיות עיכול:

תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות (NSAIDs) עשויות לגרום או להחריף בעיות כמו מעי דליף וכיבי קיבה. קומבוצ'ה יכול לסייע לריפוי כיב קיבה. החוקרים מאמינים כי התה המותסס מגן על תכולת ה mucin בקיבה.
הפעילות נוגדת החמצון שלו גם מגנה על הציפוי הפנימי של המעי. קומבוצ'ה גם מווסת את הפרשת חומצת הקיבה. למעשה, קומבוצ'ה כבר נמצא כיעיל בהקלה בכיבים כמו התרופה אומפרדקס (Prilosec).
[4]

6. טיפול בהשמנה:

מחקרים בבעלי חיים מראים כי התה עלול לגרום לירידה במשקל על ידי עידוד הגבלת קלוריות. כלומר, התה מקדם שובע וכך עוזר להרזיה.

7. סוכרת:

מחקר משנת 1929 מצא כי תה קומבוצ'ה יכול להפחית את רמות הסוכר בדם. מחקרים עדכניים יותר בבעלי חיים דיווחו כי קומבוצ'ה מפחית באופן משמעותי את רמות הסוכר בדם אצל חולדות סוכרתיות. [5]
מחקר אחר הציע קומבוצ'ה כעזר לטיפול ומניעה של סוכרת. [6]

8. תפקודי כליות:

קומבוצ'ה עשוי לעזור למנוע נזק לכליות הנגרם על ידי מזהמים סביבתיים ועשוי להיות מועיל לחולים הסובלים מפגיעה כלייתית. [7] קומבוצ'ה שימש גם כדי למנוע הסתיידות בכליות ועשוי למנוע היווצרות של אבנים בכליות. [8]

9. תפקוד האנדותל:

סטרס חמצוני עלול לגרום נזק לציפוי הפנימי של כלי דם. נזק זה הוא גורם מקדים לטרשת עורקים, ומהווה איום על בריאות הלב.
נוגדי חמצון בקומבוצ'ה יכולים לסייע למניעת נזק לדפנות כלי הדם. [9]

10. טרשת עורקים:

בניסויים קליניים על חולי טרשת עורקים עם כולסטרול גבוה, קומבוצ'ה עזר להורדת רמות הכולסטרול למצב נורמלי. [10]
מחקרים בבעלי חיים מראים שקומבוצ'ה עלול להפחית את רמת הכולסטרול הכללי ב 45-52%. כמו כן הוא עשוי להפחית באופן משמעותי את רמות הטריגליצרידים וכולסטרול LDL תוך העלאת HDL.
[10.1]

11. יתר לחץ דם:

קומבוצ'ה היה בשימוש בחברות מסורתיות לטיפול בלחץ דם גבוה, וגם כדי למנוע כאבי ראש וסחרחורות שנגרמו על ידי יתר לחץ דם.

12. אנמיה:

חומצות אורגניות הנמצאות בקומבוצ'ה עושות את הברזל ממקורות צמחיים זמין יותר לגוף. [11] ויטמין C בקומבוצ'ה משפר את ספיגת הברזל. חוקרים מציעים כי קומבוצ'ה יכול להועיל במיוחד לאנשים קשישים ולצמחונים כי הוא מסייע במניעת חוסר בברזל.

13. תפקודי כבד:

קומבוצ'ה מגן בבעלי חיים מפני רעילות בכבד ממינון יתר של פרצטמול (אקמול). [12] חוקרים מציעים שזה עשוי לספק טיפול יעיל גם עבור בני אדם. [13]

14. מערכת העצבים:

קומבוצ'ה מכיל מספר חומצות אמינו, אלקלואידים (קפאין, תאופילין, ותאוברומין), חומצה אסקורבית (ויטמין C), וויטמינים מקבוצת B (כולל חומצה פולית-B9), הנחוצים לפעילות תקינה של מערכת העצבים. זה יכול לעזור עם כאבי ראש, עצבנות, ומניעת אפילפסיה. זה עשוי גם למנוע דיכאון אצל קשישים.

15. אסטמה:

קומבוצ'ה עשוי לעזור לחולי אסטמה. הוא מכיל כמויות משמעותיות של theophyline, מרחיב סימפונות. [14] מינון טיפולי בtheophyline הוא 0.18-1.0 גרם יומי. כוס אחת של קומבוצ'ה מכילה כ 1.44 מ"ג.

16. בעיות פרקים:

את החומצה הגלוקורונית בקומבוצ'ה הגוף מסוגל להמיר לגלוקוזאמין, כונדרואיטין-סולפט, וסוכרים אחרים וגלוקופרוטאינים הקשורים לסחוס, קולגן, והנוזל שמשמן מפרקים. [15] זה יכול להקל על דלקת פרקים, ראומטיזם וגאוט.

17. סרטן:

הצריכה של קומבוצ'ה נקשרה עם שיעורי סרטן נמוכים יותר. חוקרים מאמינים שהוא מגביר את ההגנה של מערכת החיסון נגד הסרטן.
קומבוצ'ה עשוי למנוע התפשטות סרטן בשלבים המוקדמים של צמיחת גידול עקב תכולת חומצה לקטית, חומצה גלוקורונית וחומצה אצטית, כמו גם תרכובות אנטיביוטיות. ייתכן שיש לו השפעות אנטיקרצינוגניות במיוחד עבור גידולים תלויי הורמונים.

מחקרים in-vitro מציעים שהתה עשוי להיות שימושי לטיפול ומניעה בסרטן הערמונית. [16] קומבוצ'ה גם נחקר כגורם אנטי סרטני בתאים עם סרטן הריאות, אוסטאוסרקומה וסרטן כליה.

18. זיהומים עמידים לאנטיביוטיקה:

קומבוצ'ה מכיל חומרים אנטיבקטריאליים חזקים המסוגלים להילחם במחלות זיהומיות כגון דיפתריה, שנית, שפעת, טיפוס הבטן, קדחת טיפואידית, ודיזנטריה. [17] החומציות הגבוהה שלו הופכת אותו ליעיל נגד הליקובקטר פילורי, סלמונלה, סטפילוקוקוס, וCereus Bacillus. הוצע כי קומבוצ'ה עשוי להיות אלטרנטיבה לאנטיביוטיקה במקרים שהיא אינה יעילה. [18]

אז איך משיגים את התה הזה?

ניתן למצוא קומבוצ'ה למכירה בארץ, ישנו יצרן קומבוצ'ה המוכר מוצרים מותססים בשוק מחנה יהודה בירושלים, וישנה חברה הנקראת שורשי ציון המייצרת קומבוצ'ה. ניתן גם לייצר קומבוצ'ה בבית (לאחר שקוראים טוב טוב באינטרנט כיצד לעשות זאת).

מאחר וזה מזון מותסס, קומבוצ'ה יכול לפתח תכולת אלכוהול המתקרבת לגבול העליון של ה FDA למשקאות שאינם אלכוהוליים של 0.5% בנפח. אנשים רגישים אפילו ירגישו בכך, אבל רוב האנשים לא יחושו בתכולת האלכוהול כלל.

למרות דיווחים על סכנות בריאות משתיית קומבוצ'ה, החוקרים הלטביים וחוקרים נוספים מצאו אותו בטוח למאכל אדם. סאלי פאלון, המחברת של הספר Nourishing Traditions מצטטת גורם רשמי ב FDA כאומר שכאשר ננקטת זהירות בתהליך הייצור,
"אנו צפויים למצוא יותר זיהום בכוס קפה מאשר בכוס קומבוצ'ה שהוכן כראוי. "

אבל היו דיווחים בודדים על חולי לאחר שתיית קומבוצ'ה. גורו הבריאות ד"ר אנדרו וייל אינו ממליץ לשתות קומבוצ'ה תוצרת בית, מחשש לזיהום באספרגילוס, שמרים המפיקים רעלן שהוא מאמין שיהיה מסוכן לאנשים בעלי מערכת חיסון פגומה, כמו חולי איידס וחולי סרטן, כמו גם לאמהות בהריון ובזמן הנקה.

אז האם לשתות קומבוצ'ה?

אם אתם בריאים, לא אמורה להיות כל סכנה בשתיית קומבוצ'ה ממותג ידוע.
עדיף לשתות במתינות בתור התחלה (רבע עד חצי כוס ביום).

סיבה נוספת להתחיל לאט היא שיש לקומבוצ'ה אפקט "מנקה רעלים". יכול להיות שזו הסיבה שאנשים מסוימים מדווחים על תגובה ראשונית לא טובה לתה.

מסיבה זו, כמה מומחים ממליצים לשתות הרבה מים בזמן נטילת קומבוצ'ה כדי לעזור "לשטוף" רעלים מהגוף.

למי שיש את הזמן והמקום להכין לבד, מומלץ לקרוא המון על הנושא תחילה ולעקוב אחר ההוראות בזהירות, ובכלל זה שימוש בציוד נקי, טמפרטורות נכונות ומיכלים מתאימים.

הכמויות שצוינו במחקרים בבני אדם נעות בין 4 – 10 Ounce, שזה בין חצי כוס לכוס ורבע. זאת אומרת שכדי לקבל את ההטבות הבריאותיות של קומבוצ'ה כדאי להגיע בהדרגה לבערך כוס ליום.

תה קומבוצ'ה הוא לא תרופה אלא משקה מסורתי עם מאפייני קידום בריאות רבים. כמו בכל מזון, חשוב להקשיב לגוף שלך כדי לקבוע אם מדוברת בבחירה טובה עבורך.

kombucha2 (2)מקורות:

[1] Ilmara Vina et al, "Current Evidence on Physiological Activity and Expected Health Effects of Kombucha Fermented Beverage." J Med Food 17 (2) 2014, 179–188 DOI: 10.1089/jmf.2013.0031

[2] Bauer-Petrovska, B. and Petrushevska-Tozi, L. (2000), Mineral and water soluble vitamin content in the Kombucha drink. International Journal of Food Science & Technology, 35: 201–205. doi: 10.1046/j.1365-2621.2000.00342.x

[3] Mayser P1, Fromme S, Leitzmann C, Gründer K. The yeast spectrum of the 'tea fungus Kombucha'. Mycoses. 1995 Jul-Aug;38(7-8):289-95.

[4] Banerjee D, Hassarajani SA, Maity B, Narayan G, Bandyopadhyay SK, Chattopadhyay S: Comparative healing property of kombucha tea and black tea against indomethacin-induced gastric ulceration in mice: possible mechanism of action. Food Funct 2010;1:284–293.

[5] Shenoy C: "Hypoglycemic activity of bio-tea in mice." Indian J Exp Biol 2000;38:278–279.

[6] Aloulou A, Hamden K, Elloumi D, Ali MB, Hargafi K, Jaouadi B, Ayadi F, Elfeki A, Ammar E: Hypoglycemic and antilipidemic properties of kombucha tea in alloxan-induced diabetic rats. BMC Complement Altern Med 2012;12:63.

[7] Gharib OA: "Effects of kombucha on oxidative stress induced nephrotoxicity in rats." Chin Med2009;4:23.

[8] Dufresne C, Farnworth E: "Tea, kombucha and health: a review." Food Res Int 2000;33:409–421.

[9] Dufresne C, Farnworth E: "Tea, kombucha and health: a review." Food Res Int 2000;33:409–421.

[10] P. Semjonovs, I. Denina and R. Linde, 2014. Evaluation of Physiological Effects of Acetic Acid Bacteria and Yeast Fermented Non-alchocolic Beverage Consumption in Rat Model. Journal of Medical Sciences, 14: 147-152.

[10.1] Suhartatik N, Karyantina M, Marsono Y, Rahayu ES, Kuswanto KR: "Kombucha as anti hypercholesterolemic agent (in vitro study using SD rats)." Proceedings of the 3rd International Conference of Indonesian Society for Lactic Acid Bacteria (3rd IC- ISLAB): Better Life with Lactic Acid Bacteria: Exploring Novel Functions of Lactic Acid Bacteria, 2011, Yogyakarta, Indonesia.

[11] Salovaara S, Sandberg AS, Andlid T. Organic acids influence iron uptake in the human epithelial cell line Caco-2. J Agric Food Chem. 2002 Oct 9;50(21):6233-8.

[12] JalilPauline T, Dipti P, Anju B, Kavimani S, Sharma SK, Kain AK, Sarada SKS, Sai Ram M, Ilavazhagan G, Kumar D, Selvamurthy W: "Studies on toxicity; anti-stress and hepatoprotective properties of kombucha tea." Biomed Environ Sci 2001;14:207–213.

[13] A, Amin D, Mohammad HF, Saeid H: "Protective effect of kombucha tea against acetaminophen-induced hepatotoxicity in mice: a biochemical and histopathological study." Comp Clin Path 2012;21:1243–1248.

Pasha C, Reddy G: "Nutritional and medicinal improvement of black tea by yeast fermentation."Food Chem 2005;89:449–453.

[14] Jayabalan R, Marimuthu S, Swaminathan K: "Changes in content of organic acids and tea polyphenols during kombucha tea fermentation." Food Chem 2007;102:392–398.

[15] W. H. Fishman, M. Smith, D. B. Thompson, C. D. Bonner, S. C. Kasdon, and F. Homburger, INVESTIGATION OF GLUCURONIC ACID METABOLISM IN HUMAN SUBJECTS, Department of Medicine, Tufts College Medical School, Boston, Mass.

[16] Sriharia T, Arunkumarb R, Arunakaranb J, Satyanarayanac U: "Downregulation of signalling molecules involved in angiogenesis of prostate cancer cell line (PC-3) by kombucha (lyophilized)."Biomed Prev Nutr 2012;3:53–58.

[17] Talawat S, Ahantharik P, Laohawiwattanakul S, Premsuk A, Ratanapo S: "Efficacy of fermented teas in antibacterial activity." Kasetsart J Nat Sci 2006;40:925–933

[18] Mo H, Zhu Y, Chen Z: "Microbial fermented tea—a potential source of natural food preservatives."Trends Food Sci Technol 2008;19:124–130

Marsh AJ1, O'Sullivan O, Hill C, Ross RP, Cotter PD. Sequence-based analysis of the bacterial and fungal compositions of multiple kombucha (tea fungus) samples. Food Microbiol. 2014 Apr;38:171-8. doi: 10.1016/j.fm.2013.09.003. Epub 2013 Sep 25.

מקור: http://www.greenmedinfo.com/blog/18-healthy-reasons-sip-kombucha?page=2#_edn5